بورسیه دکترا، مهلت ثبت نام: 12 نوامبر 2020 (22 آبان 1399)


دولت سوئیس از طریق کمیسون فدرال اعطای بورس به دانشجویان خارجی (FCS)، به متقاضیان ایرانی واجد شرایط و علاقه مند به تحصیل در یکی دانشگاه های منتخب سوئیس کمک هزینه تحصیلی دکترا اعطاء می کند. این کمک هزینه در همه رشته های دانشگاهی و برای سال تحصیلی 2022-2021 به مدت حداقل 12 ماه و حداکثر 36 ماه است.

مهلت ارسال درخواست:

12 نوامبر 2020(22 آبان 1399)

 

اعلام فراخوان:

10 آگوست 2020 (20 مرداد 1399)

     
 

آغاز بورسیه:

1 سپتامبر 2021 (11 شهریور 1400)

 

فهرست دانشگاه هایی که متقاضی میتواند برای تحصیل در مقطع دکترا در آنها اقدام کند:

University of Bern

University of Lucerne

University of St. Gallen

University of Basel

University of Lausanne

University of Neutchatel

University of Zurich

University of Fribourg

Swiss Federal Institute of Technology Lausanne EPFL

Swiss Federal Institute of Technology Zurich ETHZ

Università della Svizzera italiana

University of GenevaResearch Institutes of the ETH Domain 

Graduate Institute of international and Development Studies IHEID

اعتبار:

کمک هزینه تحصیلی فقط برای تحصیلات تمام وقت full-time PhD) PhD) در سوئیس معتبر است و برای برنامه های PhD ترکیبی (بخشی در سوئیس و بخشی در یک کشور دیگر) معتبر نیست.

کوتوتل (Cotutelle de these):

دانشجویان دکترا با یک پروژه دکترای در حال انجام یا برنامه ریزی شده که در چارچوب یک توافق رسمی بین دو دانشگاه انجام می شود ("Cotutelle de these"همکاری بین یک دانشگاه سوئیس و یک دانشگاه خارجی) و تحت هدایت مشترک دو استاد راهنما هستند فقط می توانند برای یک بورس تحصیلی 12 ماهه در خواست کنند.

کمک هزینه:

کمک هزینه تحصیلی به مبلغ ماهانه 1920 فرانک سوئیس است. سایر کمک های مالی عبارتند از: هزینه بیمه سلامت اجباری سوئیس، کمک هزینه مسکن به مبلغ 300 فرانک سوئیس (یکبار در ابتدای تحصیل)، کارت حمل و نقل عمومی با 50 درصد تخفیف به مدت یک سال، هزینه بلیط برگشت به ایران (یک بار در پایان تحصیل). همچنین خدمات پشتیبانی و سفرهای مختلف، میهمانی و تورهای گشت و گذار برای دریافت کنندگان این بورسیه برنامه ریزی شده است.

*لازم به ذکر است این بورسیه کمک هزینه خانوادگی، حمایت مالی برای انجام کارهای میدانی (fieldwork) یا شرکت در کنفرانس ها را پوشش نمی دهد.

معیارها و شرایط خاص متقاضی: 

 • واجد مدرک کارشناسی ارشد یا درجه تحصیلی معادل آن (Master's)، که توسط دانشگاه سوئیس مربوطه معتبر شناخته شده باشد. تاریخ دریافت این مدرک می بایست قبل از 31 جولای 2021 باشد. مدرک مذکور می بایست قبل از شروع بورسیه، جهت کسب تاییدیه به کمیته فدرال بورس تحصیلی(Federal Commission for Scholarship)  ارائه شود.


 • تاریخ تولد متقاضی می بایست پس از 31 دسامبر 1985 باشد.

 • یک نامه از طرف استاد راهنمای دانشگاه میزبان (شامل رزومه تحقیقاتی وی) حاوی توضیحاتی در خصوص دلایل وی برای نظارت و حمایت از پایان نامه دکترا می بایست ارائه شود. درخواست هایی که فاقد این نامه باشند رد خواهد شد. از آنجایی که این مرحله ممکن است زمان بر باشد، متقاضیان باید برنامه ریزی دقیق نموده و درخواست خود را به دانشگاه و استاد مربوطه درزمان مناسب و با فاصله از مهلت برنامه ارسال درخواست برای بورسیه را ارائه دهند. ( در نظر داشته باشید چنانچه دانشگاه مربوطه اجازه تماس متقاضی با استاد راهنما پیش از پذیرش دانشگاه را ندهد، ارائه درخواست برای این بورسیه ممکن نیست).

 • متقاضیان باید یک پروپوزال تحقیقاتی (research proposal) شامل یک جدول زمان بندی فعالیت ها داشته باشند که این پروپوزال اهمیت ویژه ای در برنامه داشته و متقاضی می بایست توجه کافی به آن اختصاص دهد.

 • متقاضیان باید از مهارت لازم زبان دوره دکترا (وابسته به دانشگاه مربوطه) برخوردار باشند.

 • متقاضیانی که در زمان شروع بورس ( اول سپتامبر 2021) بیش از یک سال در سوئیس بوده اند، واجد شرایط نیستند.

 • متقاضانی که قبلا بورس تحصیلی از دولت سوئیس دریافت کرده اند واجد شرایط درخواست بورس دوم نیستند.

 • انتظار می رود که متقاضیان بورس در دوره تحصیل خود در سوئیس اقامت کنند.

 • توجه: درخواست برای بورس تحصیلی PhD و درخواست برای پذیرش از یک دانشگاه سوئیس برای تحصیلات دکترا دو مسیر کاملا جداگانه است. پذیرش دانشگاهی پیش شرط لازم برای درخواست این بورسیه تحصیلی است ولی تضمین کننده تصمیم مثبت کمیسون فدرال بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خارجی نیست. مدیریت فرآیندهای این دو به صورت موازی از مسئولیت های متقاضی است.

*به طور کلی دو روش مختلف برای تحصیل در مقطع دکترا (PhD) وجود دارد:

راه اول

راه دوم

انجام مطالعات تحت نظارت یک استاد

پذیرش در یک برنامه دکترا (doctoral programmes)

نخستین و شناخته شده ترین راه، انجام مطالعات تحت نظارت یک استاد و راه دوم شامل پذیرش در یک برنامه دکترا (programmes doctoral) است که چارچوبی برای دنبال کردن تحصیالت و مطالعات دکترا را فراهم می کند.

معیارهای زیر در درجه اول انتخاب هستند

متقاضی:

پروژه تحقیقاتی:

زمینه علمی:

پروفایل علمی، ظرفیت تحقیق و انگیزه

اصالت و استحکام روش شناسی.

کیفیت و زمینه نظارت و  پتانسیل برای همکاری آینده با دانشگاه

 

فرآیند درخواست:

لطفا فرم تقاضا را از طریق ارسال ایمیل به سفارت سوئیس دریافت فرمایید.

مستندات درخواست:

لطفا 2 مجموعه (1 مجموعه اصل+ 1 کپی) از مستندات را با ترتیب زیر ارسال کنید: مجموعه اول شامل اصل مستندات امضا شده به همراه توصیه نامه های محرمانه و در صورت لزوم ترجمه های تاییدشده به زبان انگلیسی. مجموعه دوم نسخه کپی از مجموعه اول ب جز توصیه نامه های محرمانه است. کپی مجموعه دوم نیاز نیست.

 • فرم درخواست بورسیه امضا شده (تایپ شده و چاپ شده) همراه با عکس

 • رزومه کامل علمی شامل مقالات علمی، جوایز و غیره.

 • یک نامه حاوی دلیل و هدف از درخواست (motivation letter) (حداکثر 2 صفحه)

 • یک پروپوزال تحقیقاتی کامل ( حداکثر 5 صفحه، امضا شده) فقط در فرمت پروپوزال تحقیقاتی بورسیه

 • کپی نامه استاد راهنمای دانشگاه میزبان ( شامل رزومه تحقیقاتی وی) حاوی توضیحاتی در خصوص دلایل وی برای نظارت و حمایت از پایان نامه دکترا. متقاضیان برنامه دکترا (doctoral programmes) علاوه بر همه این مستندات، نامه پذیرش از مؤسسه/ئ دانشگاه دکترا را نیز باید ارسال کنند.

 • دو توصیه نامه محرمانه از دو استاد مختلف در زمینه تحصیلی متقاضی (فقط در فرمت فرم های این بورسیه- اصل در پاکت های مهر و موم شده فقط برای مجموعه اول). مجموعه دوم نباید کپی داشته باشد.

 • فتوکپی گواهی نامه ها و برگه های مدارک دانشگاهی/مراکز آموزشی مقاطع قبل و دیپلم به همراه ریزنمرات به ترتیب اولویت از آخرین مدرک. چنانچه مدارک به زبان انگلیسی، فرانسوی، ایتالیایی یا آلمانی صادر نشده است باید به زبان انگلیسی ترجمه و تایید رسمی شود. نیازی به ارسال مدارک نیست.

 • گواهی پزشکی امضا شده (فقط از فرم گواهی سلامت این بورسیه استفاده کنید)

 • دو کپی از گذرنامه متقاضی ( صفحه اصلی با اطلاعات شخصی). متقاضیان دو ملیتی کپی هر دو گذرنامه را اضافه کنند. متقاضانی که در حال حاضر در طی مراحل تقاضا در سوئیس هستند، مجوز B Permis) B) را نیز اضافه کنند.

*لطفا مستندات را داخل پوشه های پلاستیکی نگذارید و آن ها را به هم متصل نکنید.

*نکته: جهت اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

جهت پاسخ به سوالات در خصوص بورسیه ها و ارسال مدارک جهت ثبت نام با سفارت سوئیس در تهران به آدرس زیر مکاتبه فرمایید: 

سفارت سوئیس در ایران: الهیه، خیابان شریفی منش، یاسمن 2، کدپستی: 4683-19395

پست الکترونیکی:teh.scholarships@eda.admin.ch       تلفن: 00982122008383

وب سایتhttps://www.eda.admin.ch/tehran


 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید: